Ječné kroupy ARAX 500g

500g
Ukrajina, ČR

Omletá zrnka ječmene vhodná pro kuchyňskou přípravu. 

Ječmen je považován za nejstarší kultivovanou obilninu vůbec. Na čínské keramice z roku 1520 př n. l. byla malba znázorňující konec hladomoru tím, že začaly padat kroupy z nebe. Starověké národy jej pěstovaly nejen jako surovinu pro přípravu pokrmů, ale naučily se z něj vařit i pivo. Velmi oblíbený pro své nutriční bohatství a posilující účinky byl ve starověkém Řecku a Římu, kdy se podávaly ječné odvary bojovníkům v gladiátorské aréně, pro podporu jejich regenerace a posílení organismu. Později byl ječmen vytěsněný méně výživnou pšenicí a zůstal na jídelníčků pouze u chudších vrstev. Zajímavostí je, že se ječmen neobjevoval pouze v jídelníčku, ale jeho zrno se používalo i na trzích jako nejmenší váhová a délková jednotka.

Ječné kroupy se právem zařazují mezi potraviny zdravé výživy. Preventivně působí proti srdečně-cévním chorobám, žaludečním a střevním potížím. Snižují hladinu cholesterolu a lipidů v krvi a jsou velmi účinné proti zácpě. Na rozdíl od ostatních obilovin mají nižší podíl lepku. Ječmen je velký pomocník při zažívacích potížích, „upravuje“ žaludek a stimuluje chutě k jídlu. V tradiční medicíně se používá ke zlepšení stavu střev, žlučníku, nervů a krve. Redukuje nádorová onemocnění, otoky a nadměrnou laktaci (produkci mléka u kojících maminek). Věří se, že ječmen je zvláště dobrý pro malé děti a k ošetření dětí při špatném zažívání. Vhodná je také jejich konzumace v chladném období, protože umějí zahřát a zasytit.

Ječné kroupy vznikají broušením obalové vrstvy obilného zrna. Po tepelné přípravě jsou lehce stravitelné a mají příjemnou oříškovou chuť. Jejich využití v přípravě jídel je široké. Kroupy můžete použít do polévky, salátů, pomazánek nebo je můžete zapékat, podávat jako přílohu či z nich udělat knedlík, karbanátky či si vyrobit zdravý moučníky.

Ječné kroupy obsahují velké množství sacharidů, bílkovin, vitaminů B a E, draslíku, vápníku, železa a selenu, látku, která se osvědčila v boji proti nádorům. Zajímavé je, že ječmen má schopnost změkčovat a zvláčňovat, a proto uvolňuje různá zatuhlá ložiska v těle. Umožňuje vylučování starých nadbytečných zplodin živočišných produktů. Lidé, kteří rádi jedí ječmen, jsou pružní fyzicky i psychicky.

Maloobchodní prodejci

Flop
ROSA Market

Kontakt

FOODISH s.r.o.

K Vypichu 502, hala 16,
252 19 Nučice
gps GPS: 50°1'5.38"N; 14°12'27.34"E
Provozní doba:
Po-Čt: 7:00 – 15:30
Pá: 7:00 – 15:00

mail info@foodish.eu
mob1 +420 608 142 722
mob2 +420 731 533 710
mob3 +420 321 000 060
fax +420 212 283 653